Ayın Kitabı, Emanet Zaman: Geçmişin Yükü Bize Emanet

emanetzaman

Düşünün, bir gün bir şey oluveriyor ve aniden evini, yurdunu, bütün hayatını terkedip gitmen gerekiyor. Hayallerin, hedeflerin, sıkı sıkı tutunduğun malın mülkün, daha önce aynısını yapmak zorunda kalmışlara bakıp “kalıp savaşsalarmış ya,” diye büktüğün burnun, hepsi buharlaşıyor  ve kendini sadece canını kurtarmaya çalışırken buluyorsun. Son zamanlarda endişe verici bir olasılık olarak aklıma gelmiyor değil bu. Burnumuzun dibinde buna maruz kalmış insanlar varken, tabir-i caizse ateşin ortasında yaşıyorken ister istemez insanın aklına düşüveriyor işte. Ne alırım yanıma, diye bakınıyorum. Nereye giderim… Ne kadar para olur cebimde, altınım falan da yok ki, ne yaparım dımdızlak, kimim kimsem olmayan bir ülkede… Tam da böyle bir zamanda okudum Emanet Zaman’ı.

Jeffrey Eugenides’in Middlesex romanını okuyana kadar, İzmir’in “kurtuluşu” benim için de “düşmanları denize döktük”ten ibaretti. Büyük İzmir yangınını da kulaktan dolma bilirdim de pek araştırmışlığım yoktu. Malum, tarih derslerimiz o kadar mekanik ve sıkıcıydı ki, resmi tarihin doğruluğunu sorgulamıyor, denize dökülen “düşman” için yüze yüze karşı kıyıya geçmiştir canım, diye düşünüyorsun. Nasıl ki bütün Anadolu halkının canını dişine takıp da Kurtuluş Savaşı’na katılmadığını, bazı yörelerin çıkarı uğruna İngilizler’e yardımcı olduğunu Yakup Kadri romanlarından öğrendiğimde şaşırdıysam, düşmanı denize dökme hikâyesinin de yangından, talandan, tecavüzden kaçmaya çalışan gayrımüslimlerin kendilerini kurtarma ümidiyle İngiliz ve Yunan gemilerine ulaşma çabası olduğunu ve pek çoğunun yanarak, boğularak öldüğünü de Eugenides’ten öğrenip şaşırmıştım. Middlesex bu yangın ve kaçma çabasını çok detaylı anlatmaz. Bursa’lı iki Rum kardeşin Amerika’ya kaçıp, Detroit’te kurdukları hayatı ve aileyi anlatır aslında fakat bir fikir verir. Emanet Zaman ise harika kurgusu ve incelikli anlatımıyla yangının tam içinden bize sesleniyor.

Smyrna

Defne Suman 1922 öncesi İzmir’i öyle güzel ve öyle detaylı anlatmış ki tanımasam orada yaşamış ve o günleri görmüş, 100 yaşına yakın bir kadın olduğunu düşünürdüm. Sanırsın o tatlı Yasemin kokularını içine çekmiş, rıhtımda yüzünü İmbat’a verip sevgilisinin hayallerini kurmuş, Rozi Teyze ile kapının önünde patates soymuş… Belli ki romanın arkasında derin bir tarihsel ve sosyolojik araştırma var. Yazarının sosyologluğu da iyi romancılığı da her sayfadan dökülüyor. Kurgu desen, bence olağanüstü. Oradan oraya atlayan ama sarmal sarmal kapanıp açılarak bütünlüğü bozulmayan enfes bir anlatım. Ne yalan söyleyeyim sonunda, hiç bir ayrıntı kaçırmadan dedektif gibi roman okuyan beni bile şaşırttı.

izmiryangını

Yangın öncesi İzmir’in mutlu halkları nostaljik bir sızı yaratıyor. Mutlu, ümitli, basit hayatları içinde yaşayan insanların bir anda yerlerinden yurtlarından edilip bilinmez bir geleceğe sürüklenişleri, şüphesiz bir kıyımla karşılaşıp (belki bir gün döneriz ümidiyle) kapılarını çektikleri gibi denize atlamaları, bir kahramanlık hikâyesi olarak bildiğimiz geçmişin taşıdığı yükün  sessizliğine ortak olmanın da sızısı bu. O sessizlik de Şehrazat’ın suskunluğunda vücut buluyor zaten.

Geçmişe sırtını dönüp kendimizi kapattığımız fil dişi kuleler sağır değil aslında, sağır olan biziz. Bize emanet edilmiş hikâyelere dilsiziz. Geçmişimize körüz. Bakmadığımız şey büyüyor, bu toprakların taşıdığı acının yükü aslında hepimizin omuzlarında, bugün bile taşınıyor. Bütün zorla sürgün edilmeler gibi tarihin inkar ede ede taşıdığımız yükleriyle yüzleşmek, kabullenmek ve barışmak ne zaman mümkün olur, bilinmez ama dilerim “aman benim başıma gelmez” sandığımız şeylerle bir gün biz de burun buruna kalmayız. Çünkü kurbağalar gökten yağmaya, eteklerimiz ateşle tutuşmaya, saçlarımız toprakla karışmaya oldukça yatkın. Zaman emanet. Peki ya hayat? Hayatımız kime emanet? Defne Suman’ın Emanet Zaman‘ı, tam da bu zamanda okunması gereken bir roman.

http://www.dogankitap.com.tr/kitap/Emanet+Zaman-2156

Prestij Kitabı

by ChiEditor 0 Comments

prestijkitabıFirma ve kurumların satış amaçlı olmadan ürettikleri, çalışan, müşteri ve iş ortaklarına dağıttıkları itibar kitaplarıdır prestij kitapları. Firma tarihçeleri, başarı hikâyeleri kadar, ürün ve hizmetlere yönelik yaratıcı içeriklerle de oluşturulabilen eserlerdir. 

 

Prestij kitabı tasarlamak için özel bir aktivite, kampanya ya da yıldönümü beklemeniz de gerekmez. Sürekli iletişimin bir parçası olarak da değerlendirebilirsiniz. Geleneksel iletişimin yenilikçi ayağı olarak düşünebileceğiniz prestij kitapları yurt dışı firmaların uzun yıllardır uyguladığı bir iletişim aracıdır. Ülkemizde de prestij kitabının kazandıracağı itibar keşfedilmiş, klasik tarihçe kitapları yerini değişik ve yeni fikirlere açmaya başlamıştır.

Prestij Kitabı Ne İşe Yarar?

1.Kurumsal itibarınız beslenir.

Yıllardır hizmet veren firmanızın doğum gününü bir tarihçe kitabıyla kutlayabilirsiniz. Ya da çalışma alanınızla ilgili bir konuda yaratıcı bir içerikle özel bir kitap tasarlayabilirsiniz. Bugüne kadar yapılmış işleri unutup kutunun dışında düşünebilir, logonuzu taşıyan ve yıllarca elden ele dolaşacak bir kitap hazırlayarak müşteri, çalışan ve iş ortaklarınıza dağıtabilirsiniz. İster sadece yıldönümüz, isterseniz markanıza özel tasarlanmış zamansız bir tanıtım kitabı olsun, prestij kitapları büyük, kalıcı ve itibarınızı artıracak bir kartvizit olur. Firmanızın saygınlığını artırır. Size özel tasarlanıp üretilmiş bir proje ile müşteri ve çalışanlarınıza firmanızın kalıcılığına dair güven verirsiniz.

2. Her fırsatta kullanabilirsiniz.

Kurumsal kitaplarınızı bastırmak için sadece yıldönümü veya şirket birleşmeleri gibi özel durumları beklemeniz gerekmez. Kurumsal veya kişisel iletişim planınızın herhangi bir yerine kitap yazımını entegre edebilirsiniz. Örneğin bir mobilya markasıysanız, mobilyaların üretim sürecini bol görselli, belki yöresel karakterde, öykülerle süslü bir anlatımla sunabilirsiniz. Veya çocuklara yönelik diş fırçalama gibi olumlu alışkanlıklara yönelik bilgileri bir çizgi roman serisiyle aktaracak kitaplar tasarlayabilirsiniz. Böylece hikâyeniz herkesin okumak isteyeceği bir şekle bürünür.

3. Zihinler kadar kalplere de erişebilirsiniz.

Canayakın, dokunulabilir ve sayfalarını çevirmesi keyifli bir kitap hedef kitlenizle samimi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. Hedefinize uygun yaratıcı ve akıcı içerik kadar uygun ve göz alıcı görselleri, şık tasarımı ile de kitabınız kalplere hitap edecek bir iletişim aracı olur. Dilerseniz bir sanat eseri gibi özenle tasarlanacak kitabınız elden düşmediği gibi gösterilmek ve paylaşılmak istenecek, pozitif mesajınızı yaygınlaştıracaktır.

4. Kalıcı bir iletişim aracıdır.

Firma logonuzu ve sizin için yaratılmış içeriği, tasarlanmış özel kapağı taşıyan bir kitap, iletişim kurmak istediğiniz kitlenin oturma odasına kadar girebilir, elden ele dolaşabilir. İlgi çekici, değişik hedef kitlelere yönelik içeriklerle firma veya marka bilinirliğinizi güçlendirebilirsiniz. Örneğin çocuklara yönelik resimli, eğitici bir kitapla markanıza ilişkin bir hikâye anlatabilir, hatta masallar tasarlayabilirsiniz. İçeriğine yönelik pek çok pazarlama aktivitesi olanağı sunacak kitaplarınız aynı zamanda bilginizi yıllarca gelecek nesillere taşır.

5. Çok şeyi bir arada anlatabilirsiniz.

Kurum veya markanızın geçmişi, gelecek hedefleri ve vaatlerini bir arada anlatan bir kitap ekonomik ve etkili bir iletişim olanağı sunar. Yaratıcı bir stratejiyle tüm ürün ve hizmetler, akılda kalıcı akıcı bir hikâye ile aktarılabilir. Firmanıza ait tek bir başarı hikâyesini aktaran bir kitap bile bütün vizyonunuzu veren güçlü ve saygın bir iletişim aracı olacaktır.

6. Sürdürülebilir bir iletişim aracıdır.

Prestij kitabınızı sadece hediye etmekle kalmayabilirsiniz. Firma içi ve dışı iletişim çalışmalarını tamamlayacak veya yeni event ve organizasyon şansları doğuracak bütüncül bir pazarlama iletişim aracı gibi tasarlayacağınız kitap sadece kitap olarak kalmaz, yaşamaya devam eder.

İyi bir prestij kitabı firmanızla ilgili bir hikâye ile titreşmeli, kaliteli, yenilikçi ve yaratıcı olmalı, bir sanat eserine dönüşmelidir. Pazarlama planınıza uygun, firma diline hakim bir tasarımla oluşturulmalıdır.

Hayalet Yazar Nedir?

by ChiEditor 0 Comments

hayaletyazar

Yazarlık herkesin kolay başarabildiği bir iş değil. Vakit darlığı, odaklanamama, yeterince iyi yazamama gibi nedenlerden ötürü herkes yazamıyor. Sesini duyurmak, bilgisini kitap bastırma yoluyla aktarmak isteyen ama yeterince vakit, güven veya yetenek bulamayan kişiler artık hayalet yazarlara başvuruyor.

Kitap yazmanın öneminin daha fazla farkedilmesiyle birlikte hayalet yazarlık ülkemizde de gitgide yaygınlaşmaya başladı. Başarılı bir kitaba imza atmak için hayalet yazardan pek çok alanda destek alabilirsiniz.

Hem araştırma hem yazarlık

Yazarınızla süreç boyu omuz omuza çalışabileceğiniz gibi, materyali verip bütün işi ona bırakabilirsiniz. Profesyonel bir hizmet aldığınızda yazarınız sizin için aynı zamanda bir araştırmacı gibi çalışıp yükün çoğunu üzerinizden alır. Kaynak tarama, röportajlar, güvenilir bilgi toplama, deşifre, derleme ve yazım işlerini yürüterek onayınızla ilerler. Aynı zamanda editörlük hizmeti veriyorsa kitabın çoğu işini yürüterek size yazarlık keyfini bırakır. Kitabınızın yazarı olarak sizin isminiz geçer.

Deneyimli bir hayalet yazar her konuda intihalden uzak ve özgün, hızlı içerik üretebilmeli ve doğru hedef kitleyi seçecek şekilde kitabı düzenleyebilmeli, dil, içerik ve kurguyu sizin sesinizi yansıtacak şekilde tasarlayabilmelidir.

İlgili içerik:

Kitap yazmak için editör gerekir mi?

İyi bir kitap editörü bulmanın yolları

Kitap yazmak neden önemli?

İyi Bir Kitap Editörü Bulmanın Yolları

by ChiEditor 0 Comments

kitap editörü (2)

Kitabınızı yayınevine sunmadan önce işinde uzman bir kitap editörü ile çalışmak neden önemli? Yayınevi editörleri bu konuda size yardımcı olamaz mı?

İşin gerçeği şu: Her gün onlarca kişi kitap projeleri ve taslaklarıyla yayınevlerinin kapısını çalıyor. Yayınevi editörleri yayıma hazırlanan kitapların düzenlemelerinin yanı sıra bu metinler arasında seçim yapmakla da yükümlü. Onca iş yükü arasında, ellerine ulaşan metinler içinde neredeyse basıma hazır ve çok uğraştırmayacak kitap taslaklarını daha çok tercih ettikleri gerçeğini unutmamalısınız. İsmi çok duyulmuş bir yazar ya da kitabınızın satacağına kesin gözüyle bakılan bir uzman değilseniz yayınevi editörleri size kitabınızı düzenleme, basıma ve satışa hazır hale getirme hizmeti veremezler. Bu nedenle kitabınız yayınevine gitmeden önce içerik, redaksiyon ve düzenleme anlamında yayınlanmaya ne kadar hazır olursa şansınız o kadar artar.

Freelance (dışarıdan) çalışan editörler bu konuda size tam destek verebilir. Kitabınızı kendi kitabı gibi özenle düzenleyecek, görüşleriyle içeriği besleyecek, anlam ve imlâ hatalarını düzeltecek bir kitap editörü ile çalışmak size zaman kazandıracak, kitabınıza kalite katacaktır.  Peki nitelikli bir hizmet alabileceğiniz bir editörle anlaşırken nelere dikkat etmelisiniz?

 1. Bilgi ve deneyim. Editörünüzün eğitimi kadar bu konudaki bilgisi ve deneyimi önemlidir. Sadece editörlük deneyimi değil, dile hakimiyetini, kitaplarla ne kadar haşır neşir olduğunu, hattâ pazarlama bilgisini de sorgulamalısınız. Editörlük deneyimi güçlü ve okuma sevgisi ile kitaplarla iç içe olan bir kitap editörü size içerikle ilgili ihtiyacınız olan desteği hızlı ve doğru bir şekilde verecektir. Anlatmak istediklerinizi akıcı, kolay anlaşılır ve doğru bir dilbilgisi kullanımıyla aktarmak istiyorsunuz! O halde editörünüzün dili nasıl kullandığını bilmeniz gerekir. Konuşurken ve yazışmalarınız sırasında editörünüzün dil bilgisi ve kullanımını incelemelisiniz. Pazarlama bilgisi ise kitabınızın hedef kitlesine ulaşmasında, satışa yönelik içeriğe sahip olmasında size sonsuz bir destek sunacaktır. Fakat deneyim ve bilginin kitaplarla ilgili olmasına özen göstermelisiniz. Yoksa örneğin, bugüne kadar sadece gazete makalesi yazmış, dergi editörlüğü yapmış bir editörün elinden kitabınız bir basın bültenine dönüşmüş halde çıkabilir!
 2. Ücretler. Editörlük ve hayalet yazarlık deneyim kadar yetenek de gerektiren bir iş. Bu nedenle editörlük hizmetleri için fahiş fiyatlarla karşılaşmanız da olası. Pazarlık şansınızı zorlamalı ve bir kaç editörden fiyat teklifi almalısınız. Aradaki uçurumları görünce şaşıracağınızı şimdiden garanti edebiliriz. Aynı uzmanlık ve fiyat aralığında hizmet veren editörler içinde de kendinize yakın hissettiğiniz, dilinizi anladığından emin olduğunuz, tabiri caizse “enerjinizin tuttuğu” editörü seçmelisiniz. Çünkü paranızın karşılığını alırken bu kişiyle uzun zaman geçireceksiniz.
 3. Olumlu yaklaşım.Kitabınızın yazım ve yayınlanma aşamasında birlikte uzun zaman geçireceğiniz kitap editörü sizi destekleyen bir kişi olmalıdır. Editörün kitabınızı desteklemesini istiyorsunuz, görüşlerinizi eleştirmesini değil. Ne üzerine yazıyor olursanız olun, kitap editörü sadece içeriğin anlam ve dil bütünlüğüyle, konunun anlaşılır ve okunabilir şekilde aktarılmasıyla ilgilenmelidir. Eğer yazdığınız ya da yazılmasını istediğiniz bilgi başka kaynaklarca destekleniyorsa (bilimsel olarak ispatlanmış olması şart değil), editörünüz içeriğinizi değiştirmeden korumakla yükümlüdür. Kurgu ve dil konusunda acımasızca eleştirebilir, kitabı baştan sona değiştirebilir ama yazdığınız konuda söylemek istediklerinizi (katılmıyorsa bile) değiştirmeye ve sizi yönlendirmeye çalışması doğru değildir.
 4. Yayınevi ilişkileri. Eğer editörünüzden yayın danışmanlığı da bekliyorsanız, seçeceğiniz editörün daha önce birlikte çalıştığı veya tanıdığı yayınevleri de sorgulamanız gereken bir konu. Çünkü kitabınız yayınlanırken telif hakları ve sözleşmeler konusunda yayınevleri ile sıkı pazarlıklar yapma aşamasında size destek olacak bir editör her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.
 5. Editör tipi. Her editör aynı işi yapmaz ve aynı hizmeti vermez. Geliştirici editör kitabınızın içerik, anlatım, tutarlılık ve anlaşılırlık gibi alanlarıyla ilgilenirken metin editörü sadece dilbilgisi, noktalama ve imlâ, redaksiyon konusunda destek olur. Metin editörü ile yazılmış taslaklarınızın redaksiyonu için çalışabilirken, geliştirici editörden kitabın akışı, hedef kitleye göre anlaşılırlığı, kurgusu gibi tüm konularda destek alabilirsiniz.

Kötü bir editör size zaman ve para kaybettirirken iyi bir editör sadece iyi bir kitap yayınlamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sizi iyi de bir yazar yapar.

İlgili içerik: Kitap yazmak için editör gerekir mi?

Kitap yazmak için editör gerekir mi?

by ChiEditor 0 Comments

kitapeditörü

Kitap yazmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı, nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsunuz… Veya yazdınız ama bir yayınevine göndermeden önce uzman bir gözün kurgu, dilbilgisi açısından incelenmesini istiyorsunuz… Hattâ belki yayınevine nasıl göndereceğinizi, kitabınızın basılması için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz… İşte bir editör size bu konularda yardımcı olacak kişidir.

En başarılı yazarlar bile editöre ihtiyaç duyarlar. Kendi metnine gömülerek gelişmesi gereken yerleri görememek çoğu yazarın başına gelen bir durumdur ve profesyonel yardım gerektirir. Yayın danışmanlığı yapan bir editör kitap yazmak kadar basım, yayınevi anlaşmaları ve pazarlama konusunda da destek olacaktır.

Kitabınızı kendiniz basabilir ya da bir yayınevinden destek alabilirsiniz. Yayınevleri kitabınızı basmaya karar verirse editörlüğünü de üstlenir. Bu aşamaya gelmeden önce yayınevini kitabınızı basması için ikna etmelisiniz. İlgi çekici konusu kadar konuyu aktarım şekliniz, kurgu ve kapsam, yayına ne kadar hazır olduğu gibi unsurlar da yayınevinin kararında belirleyicidir.  Yani ne kadar “hazır” bir kitapla yola çıkarsanız, basılma şansınız o kadar artar. Kendiniz basacaksanız bile deneyimli bir elin dokunuşu kitabınızın başarısını etkileyecektir.

Editör sizin için neler yapabilir?

Kitabınız henüz aklınızda bir fikirken tohumunu bir uzmanla birlikte atabilir, kitabın içeriği, yapısı ve akışına danışman desteğiyle karar verebilirsiniz. İsterseniz bu danışmanlıkla yetinip yolunuza yalnız devam edebilirsiniz. Veya elinizdeki dökümanları düzenlemek için destek alabilirsiniz. Bu aşamada bir uzman size şu cevapları verir:

 • Seçtiğiniz konunun kapsamı kitap olabilecek genişlikte mi?
 • Konunuz ilgi çekici mi?
 • Konu bir kitaba sığacak şekilde odaklanma gerektiriyor mu?
 • Araştırma olanakları nasıl? Yeterli kaynaklar mevcut mu?
 • Konu aktarımı nasıl yapılmalı, nasıl bir tarzda anlatılmalı?
 • Kitap içeriği, içindekiler?
 • Akış ve kurgu nasıl olmalı?

Elinizdeki kitap metninin değerlendirilip elden geçirilmesi aşamasında başvurduğunuz bir editör de yayınlanabilir bir kitap için şu konularda destek olacaktır:

 • Kitabın yapısı ve organizasyonu açık ve konuya odaklı mı?
 • Bilgi aktarımı doğru ve güvenilir mi?
 • Konuya giriş ve akış ilgi çekici mi?
 • Akış ve bilgiler tutarlı mı?
 • Konunun aktarımı yeterince açık ve örneklendirilmiş mi?
 • Görseller ile desteklenmiş mi?
 • Kitap kaynakçası güvenilir mi?
 • Kitap başka eserlerden farklı ve özgün mü?
 • Daha geniş araştırılması veya eklenmesi, çıkarılması gereken alanlar var mı?
 • Kurguda ve içerikte değiştirilmesi gereken bölümler var mı?
 • Dil anlaşılır ve akıcı mı?
 • İmlâ hataları, cümle düşüklüklükleri, anlam hataları var mı?

Kitap yazmak için tüm yolculuğunuzda size eşlik edecek bir rehberle çalışabileceğiniz gibi, dilediğiniz aşamada destek alabilirsiniz.

İlgili içerik:

İyi Bir Kitap Editörü Bulmanın Yolları

Hayalet Yazar Nedir?

Kitap Yazmak Neden Önemli?

Kitap Yazmak Neden Önemli?

Uzman olduğumuz ya da derinleşmek istediğimiz bir konuda kitap yazmak, dünyaya bir eser bırakmak çoğumuzun hayali.  Söyleyecek sözlerimizi yayınlanmış bir kitaba dönüştürmek, bir ürün vermek kazandırdığı ruhsal rahatlığın yanı sıra itibarımızı da besliyor. İşte kitap yazmaya bizi teşvik edecek 5 önemli neden…

bilgi otorite

 1. Güvenilirlik kazandırır…

Basılı bir kitap sizi konu ile ilgili güvenilir bir bilgi kaynağı haline getirir. İyi yazılmış, özenle basılmış ve başarıyla pazarlanmış bir kitap verdiği bilgiler ve ulaştığı kitle ölçüsünde size itibar kazandırır. Profesyonel alanda ve özel hayatınızda konu ile ilgili otorite sayılır, danışılan bir kişi olursunuz. Yazarlar her zaman konu ile ilgili güvenilir kaynaklardır.

 

2. Satışınız artar…

Basılı kitabınız kartvizitiniz olur. Profesyonel hizmet verdiğiniz alanda yazacağınız bir kitap sizi sadece konuyle ilgili otorite yapmaz, aynı zamanda müşterilerinizde gözle görülür bir artışa neden olur. Kitabınızın en çok satanlar listesine girmesine gerek yok. Konunuzla ilgili kitap yaşmış olmanız kısaca “konunuza hâkim olduğunuzu” gösterir. Hizmet verdiğiniz alanda hızla yükselişe geçmek için kitap yayınlamaktan daha hızlı bir yol neredeyse yoktur.

 

a5ca303bd7ac45d72e90d74cbd55a6c33. İnsanlara yardımınız dokunur…

Kitabınızla insanlara dokunmuş olursunuz ve verdiğiniz bilgilerle mutlaka birilerini aydınlatırsınız. Eğer bu konu sizin ilginizi çektiyse ve üzerine çalıştıysanız, derlediğiniz bilgiler konuyla ilgilenen, hiç tanımadığınız birilerinin de işine yarayacaktır. Hattâ, kendi kitabını yazmak isteyen başka insanlara da ilham kaynağı olacaksınız.

 

4. Yeni bir gelir kaynağınız olur…

Belki ilk kitaplarınızdan büyük gelirler elde etmezsiniz ve kitap geliriniz iş hayatında kazanmaya başladıklarınız yanında başlangıçta küçük kalır ama doğru bir pazarlama yönetimi ve zamanla kitap geliriniz tatmin edici bir ek gelire dönüşebilir. Bir kitap yazınca diğerlerini yazmak da gitgide kolaylaşır ve yayınladığınız kitap sayısındaki artışla geliriniz de artar. Neden olmasın, çok kazandıran bir bestseller da yazabilirsiniz!

 

ee154cba2031a5a141e32694ef91c8c85. Adınız sonsuza dek yaşar…

Hepimiz ardımızda bir şeyler bırakmak istiyoruz. Dijital çağda kitap bastırmak ismimizi ve miras bıraktığımız eseri yüzyıllar boyunca yaşatma olanağı sunuyor.  Kendimizden bir parçanın belki çağlar boyunca insanlara ilham vermesi için kitap yazmak çok iyi bir fikir!

İlgili içerik:

Hayalet yazar nedir?

İyi bir kitap editörü bulmanın yolları