İyi Bir Kitap Editörü Bulmanın Yolları

by ChiEditor 0 Comments

kitap editörü (2)

Kitabınızı yayınevine sunmadan önce işinde uzman bir kitap editörü ile çalışmak neden önemli? Yayınevi editörleri bu konuda size yardımcı olamaz mı?

İşin gerçeği şu: Her gün onlarca kişi kitap projeleri ve taslaklarıyla yayınevlerinin kapısını çalıyor. Yayınevi editörleri yayıma hazırlanan kitapların düzenlemelerinin yanı sıra bu metinler arasında seçim yapmakla da yükümlü. Onca iş yükü arasında, ellerine ulaşan metinler içinde neredeyse basıma hazır ve çok uğraştırmayacak kitap taslaklarını daha çok tercih ettikleri gerçeğini unutmamalısınız. İsmi çok duyulmuş bir yazar ya da kitabınızın satacağına kesin gözüyle bakılan bir uzman değilseniz yayınevi editörleri size kitabınızı düzenleme, basıma ve satışa hazır hale getirme hizmeti veremezler. Bu nedenle kitabınız yayınevine gitmeden önce içerik, redaksiyon ve düzenleme anlamında yayınlanmaya ne kadar hazır olursa şansınız o kadar artar.

Freelance (dışarıdan) çalışan editörler bu konuda size tam destek verebilir. Kitabınızı kendi kitabı gibi özenle düzenleyecek, görüşleriyle içeriği besleyecek, anlam ve imlâ hatalarını düzeltecek bir kitap editörü ile çalışmak size zaman kazandıracak, kitabınıza kalite katacaktır.  Peki nitelikli bir hizmet alabileceğiniz bir editörle anlaşırken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Bilgi ve deneyim. Editörünüzün eğitimi kadar bu konudaki bilgisi ve deneyimi önemlidir. Sadece editörlük deneyimi değil, dile hakimiyetini, kitaplarla ne kadar haşır neşir olduğunu, hattâ pazarlama bilgisini de sorgulamalısınız. Editörlük deneyimi güçlü ve okuma sevgisi ile kitaplarla iç içe olan bir kitap editörü size içerikle ilgili ihtiyacınız olan desteği hızlı ve doğru bir şekilde verecektir. Anlatmak istediklerinizi akıcı, kolay anlaşılır ve doğru bir dilbilgisi kullanımıyla aktarmak istiyorsunuz! O halde editörünüzün dili nasıl kullandığını bilmeniz gerekir. Konuşurken ve yazışmalarınız sırasında editörünüzün dil bilgisi ve kullanımını incelemelisiniz. Pazarlama bilgisi ise kitabınızın hedef kitlesine ulaşmasında, satışa yönelik içeriğe sahip olmasında size sonsuz bir destek sunacaktır. Fakat deneyim ve bilginin kitaplarla ilgili olmasına özen göstermelisiniz. Yoksa örneğin, bugüne kadar sadece gazete makalesi yazmış, dergi editörlüğü yapmış bir editörün elinden kitabınız bir basın bültenine dönüşmüş halde çıkabilir!
  2. Ücretler. Editörlük ve hayalet yazarlık deneyim kadar yetenek de gerektiren bir iş. Bu nedenle editörlük hizmetleri için fahiş fiyatlarla karşılaşmanız da olası. Pazarlık şansınızı zorlamalı ve bir kaç editörden fiyat teklifi almalısınız. Aradaki uçurumları görünce şaşıracağınızı şimdiden garanti edebiliriz. Aynı uzmanlık ve fiyat aralığında hizmet veren editörler içinde de kendinize yakın hissettiğiniz, dilinizi anladığından emin olduğunuz, tabiri caizse “enerjinizin tuttuğu” editörü seçmelisiniz. Çünkü paranızın karşılığını alırken bu kişiyle uzun zaman geçireceksiniz.
  3. Olumlu yaklaşım.Kitabınızın yazım ve yayınlanma aşamasında birlikte uzun zaman geçireceğiniz kitap editörü sizi destekleyen bir kişi olmalıdır. Editörün kitabınızı desteklemesini istiyorsunuz, görüşlerinizi eleştirmesini değil. Ne üzerine yazıyor olursanız olun, kitap editörü sadece içeriğin anlam ve dil bütünlüğüyle, konunun anlaşılır ve okunabilir şekilde aktarılmasıyla ilgilenmelidir. Eğer yazdığınız ya da yazılmasını istediğiniz bilgi başka kaynaklarca destekleniyorsa (bilimsel olarak ispatlanmış olması şart değil), editörünüz içeriğinizi değiştirmeden korumakla yükümlüdür. Kurgu ve dil konusunda acımasızca eleştirebilir, kitabı baştan sona değiştirebilir ama yazdığınız konuda söylemek istediklerinizi (katılmıyorsa bile) değiştirmeye ve sizi yönlendirmeye çalışması doğru değildir.
  4. Yayınevi ilişkileri. Eğer editörünüzden yayın danışmanlığı da bekliyorsanız, seçeceğiniz editörün daha önce birlikte çalıştığı veya tanıdığı yayınevleri de sorgulamanız gereken bir konu. Çünkü kitabınız yayınlanırken telif hakları ve sözleşmeler konusunda yayınevleri ile sıkı pazarlıklar yapma aşamasında size destek olacak bir editör her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.
  5. Editör tipi. Her editör aynı işi yapmaz ve aynı hizmeti vermez. Geliştirici editör kitabınızın içerik, anlatım, tutarlılık ve anlaşılırlık gibi alanlarıyla ilgilenirken metin editörü sadece dilbilgisi, noktalama ve imlâ, redaksiyon konusunda destek olur. Metin editörü ile yazılmış taslaklarınızın redaksiyonu için çalışabilirken, geliştirici editörden kitabın akışı, hedef kitleye göre anlaşılırlığı, kurgusu gibi tüm konularda destek alabilirsiniz.

Kötü bir editör size zaman ve para kaybettirirken iyi bir editör sadece iyi bir kitap yayınlamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sizi iyi de bir yazar yapar.

İlgili içerik: Kitap yazmak için editör gerekir mi?

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>